Oslavujeme ženy: Medzinárodný deň žien a Mesiac histórie žien

Čo je Medzinárodný deň žien?

Každoročne 8. marca vzdávame hold ženám po celom svete prostredníctvom Medzinárodného dňa žien. Tento deň pripomína nielen významné úspechy žien vo všetkých oblastiach spoločnosti, ale tiež poukazuje na stále pretrvávajúce nerovnosti medzi pohlaviami. V roku 2024 je hlavným posolstvom kampane "Inspire Inclusion", čo je výzva na zvýšenie povedomia o dôležitosti rozmanitosti a inkluzivity v boji za rodovú rovnosť. V Českej republike je sviatok od roku 2004 významným dňom.

História Medzinárodného dňa žien siaha až do začiatku 20. storočia, kedy sa začal oslavovať s cieľom podporiť ženské práva a sufražetky. Prvé zhromaždenie na oslavu tohto dňa sa konalo v roku 1911, kedy oslavovalo viac ako milión ľudí v Rakúsko-Uhresku, Dánsku, Nemecku, Švajčiarsku a USA. Od roku 1977, keď Organizácia Spojených národov oficiálne uznala tento deň, sa stal medzinárodne uznávaným sviatkom, pripomínaným v mnohých krajinách po celom svete, vrátane Českej a Slovenskej republiky.

Mezinárodní den žen

Obe svetové vojny mali významný vplyv na postavenie a zrovnoprávnenie žien v spoločnosti, pričom ich vplyv možno pozorovať v niekoľkých kľúčových oblastiach:

Prvá svetová vojna

1. Pracovné príležitosti: S odchodom mužov bojovať na fronte sa ženy začali ujímať pracovných miest, ktoré boli tradične vyhradené mužom, vrátane ťažkého priemyslu, výroby, dopravy a poľnohospodárstva. To bolo prvým krokom k prelomeniu rodových stereotypov v pracovnej sile.

2. Ženské hnutie a volebné právo: Účast žen ve válečném úsilí pomohla zlepšit argumenty za udělení volebního práva ženám. Ve Velké Británii a dalších zemích tak byly ženám po válce udělena mnohá práva jako uznání jejich válečného volebního přínosu.

3. Sociálne zmeny: Válka také podnítila sociální změny, které všem ženám pomohly se více zapojit do veřejného a politického života.

Druhá svetová vojna

1. Rozšírenie pracovných príležitostí: Podobne ako počas prvej svetovej vojny, aj druhá svetová vojna viedla k ďalšiemu rozšíreniu úlohy žien na pracovnom trhu. Ženy pracovali ako robotníčka vo všetkých odboroch, pilotky, zdravotné sestry av ďalších úlohách dôležitých pre vojnové úsilie.

2. Ženské vojenské služby: Počas druhej svetovej vojny boli založené ženské vojenské jednotky, ako boli WACs (Women's Army Corps) v USA a ATS (Auxiliary Territorial Service) vo Veľkej Británii. Ženy slúžili aj v Červenej armáde vo všetkých jednotkách vr. leteckých. Tieto jednotky pomáhali slúžiť vo vojenských funkciách, čo bolo predtým nevídané.

3. Politické a ekonomické zmeny: Vojna prispela k posilneniu ženských hnutí a zvýšeniu politickej participácie žien. Po druhej svetovej vojne sa stalo súčasťou medzinárodných diskusií, čo viedlo k prijatiu radu legislatívnych zmien zameraných na zlepšenie postavenia žien v spoločnosti.

Dlhodobý vplyv

Obe svetové vojny mali zásadný vplyv na vnímanie žien v spoločnosti a prispeli k urýchleniu procesu zrovnoprávnenia pohlavia. Rozšírenie pracovných príležitostí, politickej participácie a sociálne zmeny vyvolané vojnovým úsilím všetkým ženám pomohlo získať väčšiu nezávislosť a rešpekt. Aj keď bolo po oboch vojnách ešte mnoho prekážok a nerovnosti pretrvávali, tieto udalosti položili základ pre budúci pokrok v oblasti práv a zrovnoprávnenia žien.

Pre niektorých z nás je tento sviatok spojený s organizovanými veselím v minulom režime. Červené karafiáty, vyznamenávanie vzorných pracovníčok a predovšetkým značne "oslavujúci" muži. Avšak stoji tento sviatok ďalej dôstojne oslavovať. Medzinárodný deň žien 8. marca nie je len oslavou ženských úspechov, ale aj pripomienkou toho, čo ženy stále musia dosiahnuť. Spoločne musíme vytvoriť svet, v ktorom budú mať všetky ženy a dievčatá rovnaké šance a možnosti.

Za čo bojujeme:

  • Rovné pracovné podmienky a platové ohodnotenie: Ženy aj muži si zaslúžia rovnakú odmenu za rovnakú prácu.
  • Uznanie pre pracujúce matky a samoživiteľky: Spoločnosť by mala oceňovať náročnú prácu matiek, ktoré zároveň zvládajú kariéru.
  • Koniec diskriminácie: Ženy, ktoré sa vymykajú stereotypným rolám, by mali mať rovnaké šance ako muži.
  • Svet bez sexizmu, sexualizovaného násilia a obťažovania: Ženy by sa mali cítiť v bezpečí a byť rešpektované vo všetkých oblastiach života.

Čo je Mesiac histórie žien?

Marec tiež znamená oslavu Mesiaca histórie žien, ktorý sa zameriava na pripomenutie a ocenenie prínosu žien k histórii a spoločnosti. Táto tradícia bola zahájená v USA v roku 1981 a odvtedy sa rozšírila po celom svete. Mesiac histórie žien ponúka príležitosť na hlbšie pochopenie významných úspechov žien v minulosti a súčasnosti.

Vo vyhlásení k Mesiacu histórie žien 2024, prezident Joe Biden zdôraznil pokračujúce výzvy, ktorým čelia ženy a dievčatá, a pripomenul významný prínos žien k rozvoju spoločnosti. Jeho slová pripomínajú dôležitosť pokračujúcej podpory a uznania ženských úspechov, rovnako ako nevyhnutnosť odstránenia prekážok brániacich plnému rozvoju potenciálu všetkých žien a dievčat.


Medzinárodný deň žien ponúka ideálny moment na spomienku a oslavu neobyčajnej a často unikátnej sily, ktorú ženy predstavujú. Nezabudnite tento deň osláviť, napríklad aj malým darčekom, ako prejav uznania a lásky.