Ekologické diamanty: Dale Vince a jeho diamanty vyrábané zo vzduchu

Dale Vince, britský milionár a vizionár v oblasti zelených energií, prichádza s priekopníckym projektom, ktorý by mohol navždy zmeniť diamantový priemysel. Jeho firma nedávno predstavila prvé diamanty na svete, ktoré majú nulový vplyv na životné prostredie, nazvané "Sky Diamonds". Tieto diamanty nie sú len symbolikou luxusu, ale aj udržateľnosti a inovácie.

Ekologické diamanty - Sky Diamonds

Fotografie: Instagram

Technológia výroby "Sky Diamonds"

Sky Diamonds sú vyrábané revolučnou technológiou, ktorá z atmosféry extrahuje oxid uhličitý a transformuje ho na krištáľovo čisté diamanty. Tento proces sa odohráva v špeciálne navrhnutom zariadení v Stroude, v grófstve Gloucestershire, v Anglicku, ktoré je plne napájané z obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka tejto technológii je možné vyrábať diamanty bez negatívnych dopadov na životné prostredie, ktoré sú bežné pri tradičnej ťažbe diamantov. Ak sa mu podarí túto technológiu ďalej rozvíjať a škálovať, mohla by predstavovať revolúciu v diamantovom priemysle a ponúknuť udržateľnú alternatívu k tradičnej ťažbe diamantov, ktorá je spojená s veľkými environmentálnymi a sociálnymi dopadmi.

Dale Vince OBE, Londýn, október 2023:

"Nebeské diamanty sú moderné alchýmie. Hľadal som spôsoby, ako nielen zachytiť uhlík z atmosféry, ale trvalo, a samozrejme, diamant je najčistejšia forma kondenzovaného uhlíka. V našom zariadení na ťažbu diamantov v Cotswolds sme strávili viac ako päť rokov vývojom úplne nového procesu, ktorý teraz vyrába diamanty s negatívnymi emisiami z oblohy prostredníctvom inovatívneho dizajnu, nie však kompenzácie. Ale čo je pre mňa dôležité, je to tiež šanca ukázať ľuďom, že existuje aj iná cesta, lepšia voľba ako ťažba pôdy, a to bez kompromisov."

Ekologické a etické výhody

Tradičná ťažba diamantov je často spojená s radom environmentálnych a etických problémov, vrátane odlesňovania, kontaminácie vôd a vykorisťovania pracovnej sily. Sky Diamonds naopak predstavujú úplne bezpečnú alternatívu, ktorá tieto problémy eliminuje. Vinceova technológia ponúka udržateľný spôsob, ako si užívať luxus diamantov bez záťaže pre našu planétu.

Ako vznikajú Sky Diamond podľa samotnej firmy:

  • Naše diamanty vyrobené v Británii sú ako žiadne iné. Všetko, čo potrebujeme na výrobu našich diamantov, pochádza z neba, vrátane niečoho, čoho má svet príliš veľa - CO₂.
  • Nejedná sa o technológiu "push button" (jednoduchá činnosť - stlač tlačidlo); proces tvorby vyžaduje neustálu prítomnosť a dolaďovanie našimi rezidentnými inžiniermi a alchymistami na mieste v našich zariadeniach v Gloucestershire v Anglicku.
  • Náš uhlík je získavaný z atmosféry a navždy uchovávaný v diamante a naša voda je zachytená dažďom z krajiny Cotswolds. Vietor a slnko nám dodávajú energiu: celý proces je poháňaný vlastnými obnoviteľnými zdrojmi, ktoré poskytuje naša sesterská spoločnosť Ecotricity.
  • Ide o inováciu, ktorá pracuje v súlade s matkou prírodou pre žiarivejšie zajtrajšky.

Potenciál trhu a vplyv na priemysel

Zavedenie ekologických diamantov by mohlo významne ovplyvniť celosvetový diamantový trh. Spotrebitelia, čoraz viac dbajú na udržateľnosť a etiku svojich nákupov, môžu túto novinku veľmi pozitívne prijať. Táto zmena by mohla tiež vyvolať tlak na ďalšie firmy v priemysle, aby prešli na ekologickejšie metódy výroby.

Záver

Projekt Sky Diamonds Dale Vince ukazuje, že luxus a udržateľnosť môžu ísť ruka v ruke. Táto inovácia predstavuje nádej nielen pre budúcnosť šperkárstva, ale pre celé priemyselné odvetvie, ukazujúce cestu, ako môže technológia pomôcť chrániť našu planétu pre budúce generácie. Vinceove diamanty nie sú len krásne; sú tiež symbolom toho, ako môže ľudská ingenuity priniesť riešenie pre niektoré z najpálčivejších problémov našej doby.


Naše kamene, ktorými sú vysadené náhrdelníky, náušnice, prstene a náramky, sú taktiež laboratórne vyrobené, takže majú pozitívny vplyv na ochranu životného prostredia. Môžeš si ich pozrieť v našom obchode.