Čo je syntetický zirkón?

Kubická zirkónia (Cubic Zirconia) je presný názov pre syntetický (umelo človekom vytvorený) drahokam, ktorý je nápadne podobný diamantu. Ide o umelú konštrukciu z oxidu zirkónia sformovanú vo vysokých teplotách pohybujúcich sa okolo 2750 °C. Predáva sa za nepatrný zlomok ceny diamantu. Ako alternatíva diamantu sa používa v šperkoch najčastejšie a jeho obstarávacia cena je mnohonásobne výhodnejšia a sú dostupné v mnohých farebných prevedeniach.

Stříbrná sada šperků Kapka ŠtěstíStříbrná sada šperků Posvátný Květ

Od roku 1976, kedy kubická zirkónia prvýkrát uzrela svetlo sveta v Moskve, bol tento simulant diamantu úspešne použitý nielen v šperkárstve, ale aj laseroch a priemyselných strojoch a prístrojoch. Medzi klenotníkmi sa pre kubickú zirkóniu používa skratka CZ. Najkvalitnejšie kamene CZ sú bezchybné, s brilantnou iskrou, ohromnou čistotou a žiarivým ohňom, dobrou odolnosťou a tvrdosťou a sú voľným okom vizuálne nerozoznateľné od prírodných diamantov.

Najlepšie kubické zirkónie bývajú označované ako kamene kvality 5A (AAAAA). Napríklad číra bezchybná CZ s hmotnosťou 1 karátu, priemer 6,5 mm sa dá zaobstarať za do 20 $. Naproti tomu za bezchybný 1-karátový diamant niekoľko tisíc US dolárov. Netruchlite, pokiaľ si diamantový šperk nemôžete kúpiť. Aj zirkóny dodajú šperkom úžasný lesk a získajú si vaše srdce. Stále viac siahajú po dokonalosti a napĺňajú sen byť ako diamant.

Stříbrná sada šperků Anděl a ĎábelStříbrná sada šperků Kapka Radosti