Čo je syntetický opál?

Syntetické opály sú umelo vyrobené opály, ktoré majú podobné chemické zloženie, vnútornú štruktúru, fyzikálne vlastnosti a vzhľad ako prírodné opály. Bývajú označované ako opály vytvorené v laboratóriu, opály pestované v laboratóriu alebo opály kultivované, aby sa ukázal ich umelý pôvod. Napríklad syntetický opál imprergnovaný polymérom obsahuje SiO2 (oxid kremičitý) (80 % hm.) + živica (20 % hm.).
Prírodný opál má zloženie: SiO2.nH2O, oxid kremičitý s vodou. Voda je v minerále zastúpena od 3 %.

Pretože opál má farby iných drahokamov, považoval ich antický Rím za zo všetkých najvzácnejší a najmocnejší. Arabské legendy rozprávajú, že opály obsahujú blesky a padajú z neba počas búrok. Opál bol po väčšinu histórie považovaný za najšťastnejší a najkúzelnejší zo všetkých drahokamov, pretože môže vykazovať všetky farby. Najväčšia ťažba prírodného opálu je v Austrálii a ťažby v menšom rozsahu môžeme nájsť v Etiópii, Mexiku, ale napríklad aj po 100 rokoch v Dubniku na Slovensku.

Stříbrné náušnice Cute UnicornOpál 02a

Oceňovanie "pravých" opálov je pomerne zložitá záležitosť. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že najviac sú cenené tzv. drahé opály. Najoceňovanejšia je čierny opál, kedy sa cena za karát pohybuje v rozmedzí 85 až 1000 €. Tie najvzácnejšie čierne opály sú oceňované nad 4200 € za karát. Najviac sú cenené čierne opály, v ktorých prevládajú červené škvrny. Za nimi nasledujú oranžová a zelená farba. Najmenej cenené sú modré a fialové škvrnky. Naproti tomu cena syntetického opálu je mnohonásobne nižšia, tj od niekoľkých centov až po cca 20 € za karát, resp. kus, ktorý môže mať aj niekoľko karátov.

Svet prírodných opálov a svet syntetických opálov sú dva úplne odlišné svety. Spája ich šperkárska práca. Jej výsledky potom zdobia ženy na celom svete, či už ich zdobí šperk s pravým alebo syntetickým opálom. Nespornou výhodou syntetického opálu je jeho nízka, výrazné menenie farieb a ich veľký výber a možnosť rovnakých farebných kombinácií šperkov. Vďaka inovatívnym procesom bol vyvinutý syntetický opál impregnovaný polymérom pre väčšiu pevnosť, takže nepraskajú. Môžete ich brúsiť a rezať do akéhokoľvek predstaviteľného tvaru.

Predstavíme Vám niekoľko krásnych šperkov so syntetickým opálom. Šperkárom sa podarilo vytvoriť mnoho šperkov, ktoré majú podobný vzhľad, ale každý kus je jedinečný. Procesy pri výrobe syntetických opálov napodobňujú prírodu, a preto má väčšina kusov opálov rôzne farby. V závislosti od uhla svetla potom bude opál meniť farbu.

Stříbrný náhrdelník SweetheartStříbrný náhrdelník Opálové Srdce