Letná zľava 33 % na všetko, KÓD: ZRALOK. Platí do 21.7.24

Čistenie striebra, alebo ako vyčistiť striebro

Chceli ste si dnes vziať niektorý z vašich strieborných šperkov, ktoré ste dlhšiu dobu nenosili, a zrazu ste zistili, že sú matnejšie, príp. aj zmenili farbu a sú sfarbené dočierna. Dobrou správou je, že šperky sú skutočne strieborné. Tá horšia správa so sebou nesie vašu aktívnu účasť na uvedení šperku do pôvodného lesku a farby.

Tarnish, strata lesku, černenie striebra

Skôr než si predstavíme niekoľko „domácich“ metód čistenia a cedenia striebra, dozviete sa, prečo k zmene farby a lesku pri strieborných predmetoch dochádza. K zakaleniu farby striebra dochádza, ak šperky prídu do kontaktu s vecami, ktoré obsahujú zlúčeniny síry, ako sú vajcia natvrdo, majonéza, horčica a gumičky. Stačí stopové množstvo sírovodíka v ovzduší a spustí sa proces černania striebra. Sírovodík sa nachádza vo vzduchu v dôsledku niektorých priemyselných procesov a rozkladu mŕtvych rastlín a živočíchov. Reakciu urýchľuje vlhké prostredie, takže retiazky, náramky alebo prstienky sčernejú pri potení rýchlejšie.

Na rozdiel od rhodiovaných, platinovaných alebo pozlátených šperkov zo sterlingového striebra 925/100, je potrebné správnym a šetrným zaobchádzaním s „klasicky“ striebornými šperkami predchádzať strate ich krásy a lesku.

Päť najlepších tipov, ako zabrániť stmavnutiu striebra, ktoré nie je pokovované niektorým z drahých kovov (zlatom, platinou či ródiom):

  • Vyhnite sa chlórovanej vode. Nenoste svoje strieborné šperky v chlórovanej vode. Nezabudnite si ich zložiť aj pred cvičením, sprchovaním alebo kúpaním.
  • Vyhnite sa zlúčeninám síry. Vyhnite sa noseniu šperkov okolo vecí, ktoré sú bohaté na zlúčeniny síry, ako sú vajcia a majonéza.
  • Vhodné teplotné podmienky. Uchovávajte striebro na suchom mieste a pri izbovej teplote. Vo vašej šperkovnici by ste mali šperky uchovávať vo flanelom potiahnutom sáčku alebo látke. Predídete tak zmatneniu.
  • Najprv použite kozmetiku. Nasaďte si šperky až potom, čo použijete parfum a nanesiete hydratačný krém.
  • Noste striebro často. Pre striebro je vlastne lepšie sa nosiť, než dlho ležať.