Čo je rhodiovanie a rhodiované striebro?

Rhodiovaním nazývame pokovanie iných kovov tenkými vrstvami vrstvami ródia. Ródium je vzácny kov a patrí do platinovej skupiny spolu s ruténiom, paládiom, ôsmiom, irídiom a platinou. Ródium patrí medzi najdrahšie kovy na svete.

Striebro ako drahý kov sa v šperkárstve je zriedka používa v rýdzej podobe. Najčastejšie sú strieborné šperky zhotovované zo sterlingového striebra 925/1000. Táto zliatina je tvorená 92,5% rýdzeho striebra a 7,5% iných kovov, obvykle medi.

Pridaním medi do striebra sa zlepšujú jeho mechanické vlastnosti, ako je tvrdosť a pevnosť. Tým sa striebro stalo vhodné na výrobu šperkov a iných ozdobných predmetov. Meď tiež spôsobuje, že sterlingové striebro má svetlejší lesk ako rýdzi striebro.

Meď má však aj svoju negatívnu stránku. Sterlingové striebro tým ľahšie a rýchlejšie oxiduje. Spoločne s vplyvom potu a prostredia, ktoré obsahuje stopy síry: nečistoty na koži, cibuľa, cesnak, užívanie liekov či zvýšená teplota, as tým spojené intenzívnejšie vylučovanie škodlivých látok z tela, sú hlavnou príčinou stmavnutia kovu pri nosení šperkov. Zvyšuje to nároky na čistenie šperkov a ich celkovú starostlivosť.

Jedným zo spôsobov, ktorým sa dá zabrániť tmavnutiu a oxidácii sterlingového striebra, je jeho pokovanie. Na pokovanie môže byť použité napríklad zlato, platina alebo ródium.

Čo je rhodiované striebro?

  • Rhodiované striebro je rýdze alebo sterlingové striebro potiahnuté ródiom.
  • Striebro je potom zrkadlovo lesklé, striebristo biele, oteruvzdorné, farebne stále a bez alergických vplyvov na pokožku.
  • Striebro je mäkší kov, takže ho veľmi pevné ródium chráni pred poškriabaním alebo opotrebovaním.

Existuje niekoľko metód rhodiovania, z ktorých niektoré sú využívané v priemyselnej výrobe a iné sú vhodné pre menšie množstvo kovových predmetov v dielni či laboratóriu. Medzi najčastejšie metódy patria:


Na povrchovú úpravu šperkov zo sterlingového striebra sa najčastejšie používa elektrolytické rhodiovanie, kedy sa tieto predmety ponoria do elektrolytického roztoku obsahujúceho ródium. Pri prechode elektrického prúdu roztok reaguje s povrchom šperkov a vytvára tenkú vrstvu ródia na povrchu striebra. Tento proces sa zvyčajne vykonáva v laboratóriu alebo výrobnom závode šperkov a vyžaduje špeciálne vybavenie a know-how. Po dokončení procesu rhodiovania sú šperky opatrne očistené a skontrolované, aby sa zabezpečilo, že sú pripravené na predaj koncovému zákazníkovi. Elektrolytické rhodiovanie je veľmi efektívne a výsledná vrstva ródia je veľmi odolná, čo z neho robí ideálnu voľbu pre povrchovú úpravu šperkov zo sterlingového striebra.