OSLAVUJEME JAR 30 % zľava, KÓD: JAR30 zadaj v 1. kroku nákupného košíka. Platí do 19.4.2024.

Na ktorej ruke nosiť zásnubný prsteň

Na Slovensku nosia snúbenci najčastejšie zásnubné prstene na:

  • Ľavej ruke, ale jedná sa iba o nepísané pravidlo.
  • Zásnubný prsteň sa nosí obvykle na prstenníku.
  • Prstenník je hneď vedľa malíčka, teda štvrtý prst od vášho palca.
  • Existujú aj alternatívy nosenia, a to najčastejšie na prostredníku ľavej ruky.
  • Niektoré ženy nosia zásnubný prsteň radšej na pravej ruke, a to väčšinou na prstenníku, či prostredníku.
process

Znamenie večnej lásky?

Nebolo to tak vždy. Niektoré historické pramene uvádzajú, že sa využíval iba jeden prsteň a nerozlišovalo sa medzi prsteňom zásnubným a snubným. Rovnako nebolo vždy pravidlom nosiť prsteň na ľavej ruke. Naopak v minulosti dominovala často ruka pravá a na maľbách či obrazoch môžeme pozorovať alternatívne spôsoby nosenia.

Zásnubný prsteň sa nosí na znamení prísľubu manželstva a záväzku medzi dvoma milencami. Signalizujú tak svojmu okoliu, že ste našli tú či toho pravého, s ktorým chcú stráviť zvyšok svojho života. Kultúra, náboženstvo, móda a životný štýl ovplyvňujú, na ktorú ruku a na ktorý prst nám partner prsteň navlečie.
process
process

Manželia, alebo milenci?

Z historických prameňov vieme, že už v starovekom Egypte a Rímskej ríši sa prstene z lásky nosili na štvrtom prste ľavej ruky. Naši predkovia verili, že prostredníkom až k srdcu vedie „Vena Amoris“, teda žila lásky. Nosenie prsteňa na tomto prste predstavovalo lásku a oddanosť.

Prsteník, alebo prostredník?

Dnes sa v niektorých krajinách nosia zásnubné prstene na prstenníku, ale je im jedno, na ktorej ruke to je. V iných kultúrach sa zásnubné prstene do svadby nosia na štvrtom prste pravej ruky a po svadbe sa prenáša na prstenník ľavej ruky. Narastá počet mužov, ktorí nosia nielen snubné, ale aj zásnubné prstene. Navyše pre mužov neexistuje žiadne pravidlo týkajúce sa vhodnej ruky pre prsteň.
process

Ľavá, alebo pravá, tak kde je pravda?

Môžu sa rozhodnúť, že ich budú nosiť na oboch. Sme presvedčení, že neexistuje správny alebo zlý spôsob, ako nosiť zásnubný prsteň. V dnešnom modernom svete môžete byť tak kreatívni a jedineční, ako sa vám zapáči. Mnohí z Vás prihliadnu viac ako na tradíciu k svojmu životnému štýlu. Napríklad ľavák sa rozhodne na nosenie prsteňa na pravej ruke, ktorá mu ponúkne väčšiu ochranu pred poškriabaním a nežiaducimi nárazmi.

Tradične? Moderne? Hlavne srdcom❤️

Je naozaj len na Vás, či sa budete držať tradičného významu zásnubného prsteňa a navlečiete si ho na štvrtý prst ľavej alebo pravej ruky. Pokiaľ však radi skúšate niečo nové, potom si môžete vybrať, čo sa Vám páči najviac, a vykročiť smelo za tým. Vôbec sa nebojte experimentovať a prsteň si môžete napríklad zavesiť na krk. Choďte za svojim srdcom.
process
 

Prsteň je súčasťou rituálu

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať prstene sú obvykle súčasťou väčšieho príbehu. Či už ide o detské lásky, či darčeky pre kamarátov, či dôležitú udalosť ako je krst, zásnuby, či svadba, prstene sú od nepamäti súčasťou týchto dôležitých momentov v živote. Prstene sú síce neoddeliteľnou súčasťou veľkých udalostí, ale nezabúdajte na správnu veľkosť zásnubného prsteňa. Jak vybrat správnou velikost, tak s tím Vám pomůže největší svatební magazín.