Kúzelný prstenec dúhy: od rubínu po ametyst

Dúha je nádherný symbol nádeje a krásy. Jej oslnivé farby už po stáročia očarujú a inšpirujú ľudstvo. Prečo si teda nepriniesť trochu tej prírodnej mágie do vášho domova s vlastným výberom drahých kameňov inšpirovaných dúhou?

Zameriame sa na krásu a rozmanitosť drahých kameňov, ktoré tvoria farebné spektrum dúhy. Od červeného rubínu po fialový ametyst, každý kameň predstavuje jedinečnú farbu, históriu, miesto vzniku, a má špecifické použitie ako v šperkárstve, tak v ďalších odboroch. Okrem tradičného využitia v šperkárstve sa drahé kamene uplatňujú aj v technologickom priemysle, medicíne a v umení. Pozrieme sa aj na to, ako sa ceny týchto kameňov líšia v závislosti na ich kvalite, veľkosti a spracovaní.

Drahé kameny

Červená - Rubín

Rubín, symbol lásky a vášne, je ťažený predovšetkým v Mjanmarsku, Thajsku, Madagaskare, Mozambiku a na Srí Lanke. Okrem prírodného výskytu existujú aj laboratórne vytvorené rubíny, ktoré ponúkajú etickú a cenovo dostupnejšiu alternatívu. Okrem šperkárstva sa rubíny používajú v laserových technológiách. Typické brúsenie zahŕňa briliantové a kabušón. Cena za karát sa môže pohybovať od 100 do niekoľko tisíc dolárov.
Kuriozita: Rubín je jeden z najtvrdších prírodných kameňov po diamante. V histórii bol cenený oveľa vyššie ako diamanty. Väčšina rubínov na dnešnom trhu bola zahriata, aby sa zlepšila ich farba a čírosť. Toto tepelné spracovanie je normálne a očakávané v obchode s drahokamami, ale predajca by mal pred predajom oznámiť toto ošetrenie kupujúcemu.

Oranžová - Karneol

Karneol, ktorý sa ťaží predovšetkým v Indii, Brazílii a Uruguaji, je známy svojou teplou oranžovou farbou. Ponúka sa aj laboratórna alternatíva, ktorá však nie je úplne bežná. Využíva sa v umení a ako ochranný kameň v ezoterike. Karneol bol spájaný so zvýšením kreativity a odvahy. V starovekom Egypte symbolizoval plodnosť. Najčastejšie sa brúsi do hladkých kabošonov alebo ako voľné kamene. Cena je všeobecne dostupná.
Kuriozita: Karneol bol v histórii používaný ako ochranný amulet proti negatívnej energii. Kryštál je ponúkaný ako štít, ktorý zaženie závisť, zlosť a zášť, a zaisťuje emocionálnu stabilitu.

Žltá - Citrin

Citrin sa nachádza hlavne v Brazílii a je cenený pre svoju sviežu, slnečnú farbu. Existujú aj laboratórne vytvorené varianty. Používa sa v šperkárstve a ako "kameň hojnosti" v feng shui. Citriny sa často brúsia do briliantového alebo kabošonového štýlu. Cena za karát sa pohybuje od niekoľkých dolárov do stoviek dolárov za vysoko kvalitné exempláre. Niektoré lacnejšie citríny môžu byť tepelne upravené ametysty.
Kuriozita: Citrin je populárny pre svoju schopnosť priťahovať bohatstvo a prosperitu. Citrin je známy ako Kameň obchodníkov, na počesť ich šťastia a zvodnej prosperity.

Zelená - Smaragd

Smaragdy, symbol obnovy a rastu, pochádzajú z Kolumbie, Brazílie a Zambie. K dispozícii sú okrem pravých drahokamov: syntetické laboratórne smaragdy, ktoré majú rovnaké chemické zloženie a kryštálovú štruktúru ako prírodné smaragdy; imitácia smaragdov - zelené sklo, syntetický zelený spinel, zelená kubická zirkónia a zelený ytriový hliníkový granát. Okrem šperkárstva sa používajú v priemyselných aplikáciách pre svoju tvrdosť. Typické brúsenie zahŕňa smaragdové (emeraldové) a oválne tvary. Cena za karát môže dosiahnuť až desiatky tisíc dolárov.
Kuriozita: Smaragdy sú symbolom jari, znovuzrodenia a múdrosti. Smaragdy boli obľúbeným kameňom Kleopatry.

Svetlomodrá - Akvamarín

Akvamarín, pripomínajúci čistotu oceánu, sa ťaží v Brazílii, Nigérii, Pakistane, Rusku a Madagaskare. Existujú aj laboratórne verzie. Používa sa v šperkárstve a meditácii. Akvamarín má upokojujúce účinky, je považovaný za kameň odvahy a komunikácie. Akvamarín sa v dávnych dobách nosil ako talizman pre šťastnú plavbu. Obľúbené brúsenie zahŕňa briliantové a smaragdové brúsy. Akvamarín je k dispozícii v širokej škále veľkostí. S rastúcou veľkosťou drahokamu sa zvýši aj sila jeho zdanlivej farby. Môže byť ťažké nájsť malý drahokam so sýto modrou farbou, ale s rastúcou veľkosťou kameňa sa zvyšuje aj možnosť nájsť výraznú farbu. Cena za karát sa pohybuje od 20 do viac ako 100 dolárov.
Kuriozita: Väčšina prírodných akvamarínov má zelenomodrú farbu. Šetrné tepelné spracovanie môže odstrániť žltú farbu a premeniť farbu drahokamu na čistejšiu a hodnotnejšiu modrú.

Tmavomodrá - Beryl Maxixe

Beryl Maxixe (vyslovuje sa „mašiš“), vzácnejší variant berýla s tmavo modrou farbou, pochádza z Brazílie. Maxixe bol prvýkrát nájdený v roku 1917 v bani v oblasti Minas Gerais v Brazílii. Odvtedy bol nájdený v malých množstvách na niekoľkých ďalších miestach. Prírodné alternatívy sú vzácne, laboratórne verzie menej bežné. Použitie je hlavne v šperkárstve pre jeho unikátnu farbu. Cena za karát je vysoko variabilná kvôli jeho rarite.
Kuriozita: Maxixe má nešťastný problém: nádherná modrá farba na dennom svetle rýchlo vybledne do svetlo hnedožltej farby. Farba môže byť obnovená ďalším ožiarením, ale táto farba sa tiež rýchlo stráca vystavením svetlu.

Fialová - Ametyst

Ametyst, fialová odroda kremeňa, nazývaná kameňom pokoja, sa ťaží predovšetkým v Brazílii, Uruguaji a Zambii. Laboratórne ametysty sú bežne dostupné. Mimo šperkárstva sa používa v meditačných praxách. Najčastejšie brúsenie zahŕňa briliantový a kabošon. Obrovské náleziská ametystu v Južnej Amerike a Afrike poskytujú dostatok ametystu na udržanie nízkej ceny. Ametyst si väčšina ľudí môže ľahko dovoliť. Cena za karát sa pohybuje od niekoľkých dolárov po stovky za prémiové kúsky. Farebné zónovanie ovplyvňuje predajnosť a hodnotu ametystu. Väčšina ľudí chce drahokam s bohatou a jednotnou farbou. V dôsledku toho sú drahokamy jednotnej farby - bez farebného zónovania - najžiadanejšie a najcennejšie.
Kuriozita: V staroveku sa verilo, že ametyst chráni pred intoxikáciou – jeho názov pochádza z gréckeho slova „amethystos“, teda „neopitý“.

Každý kameň nesie v sebe unikátny príbeh a prináša svetu svoj vlastný svetelný odtlačok. Stavba dúhovej zbierky drahokamov môže byť krásnou a hodnotnou cestou. Nielenže vás tieto trblietavé poklady okúzlia, ale stanú sa aj trvalým dedičstvom, ktoré môžete odovzdávať z generácie na generáciu.


Poďte si s nami prezrieť náš obchod s ponukou elegantných náhrdelníkov, náušníc, prsteňov a náramkov osadených ako pravými kameňmi, tak laboratórne vyhotovenými alternatívami, predovšetkým kubickými zirkóniami.